• יוחאי רוזן

צילומי לוח שנה

Updated: Apr 4, 2020

את שנות נעורי ביליתי לצערי בפנימייה לבנים. זה היה בית ספר חקלאי וכולנו התלהבנו אז מאד מטרקטורים, מכונות וכלי עבודה. אחת המותגים האהובים עלינו הייתה חברת ריגי'ד שייצרה כלים לטיפול בצנרת. כמו חברות מסחריות אחרות נהגה חברת ריג'יד להפיק כל שנה לוח-שנה מפואר שנועד לפרסם את מוצריה. זה היה בשלהי שנות השבעים ובפנימייה נהגו בנו בקשיחות, מאידך היו כמה דברים שבכל זאת התירו לנו, כמו למשל את החופש לקשט את קירות החדרים בפוסטרים של ברוס לי, של הבי ג'יז ואחרים. מכל שפע הדברים שהיו תלויים על הקיר, אני זוכר דווקא את נערות לוח השנה של ריגי'ד. תמיד מצאתי ניגוד מוזר בין הנערות השופעות והסקסיות לבין כלי העבודה המשמימים שהן פרסמו. חיפוש קצר באינטרנט העלה שכבר בשנות החמישים היו לריגי'ד נערות מצוירות (Pin-up girl) שפרסמו את מוצריהם בשפה סקסיסטית.


* נערת ריג'יד (מימין) נערת ריגי'ד, יוני 1952 (משמאל)

אותה בדיקה באינטרנט העלתה למרבה הפתעתי שהז'אנר הזה עדיין חיי וקיים, הנה יצרנית כלי-עבודה בשם מאטקו מפרסמת את מוצריה באותו האופן בלוח השנה של 2014. ממצא זה מוכיח שיש עדיין גברים שתולים לוחות שנה כאלה למרות שהשפה החזותי בהם נראית לי שייכת לשנות השבעים ולמושגיה.

* נערת מאטקו

* לוחות שנה של מאטקו, 2014

יש לוחות שנה כמעט בכל תחום שאפשר להעלות על הדעת והדימויים החזותיים שבהם משתרעים על התווך הנרחב שבין פורנוגרפיה (קלישאתית עפ"ר), דרך קיטש נוראי ונופים אלפיניים ועד לאמנות יפה. התחום הזה עניין אותי מכיוון שזוהי סוגה מובהקת גם בעולם הצילום המסחרי, סוגה שנושקת לאמנות בכלל ולאמנות הצילום בפרט וזהו ז'אנר בצילום שלדעתי כמעט ולא נותנים עליו את הדעת.

גם בשנים האחרונות משקיעות חברות מסחריות בינלאומיות תקציבי ענק ומפיקות כל שנה לוח שנה מתוקשר שהקהל ממתין בסקרנות כדי להתרשם ממנו. יצרנית הצמיגים פירלי מפיקה לוחות שנה מתוקשרים כבר משנת 1964 ואלה בדרך כלל חוזרים על אותה נוסחה – נערה המצולמת בעירום חלקי באתר צילום אקזוטי. כל שנה נבחר צלם אחר ואיתו קבוצה של דוגמניות לתפקיד שנחשב כעת ליוקרתי מאד. ב-2013 נבחר לתפקיד הצלם סטיב מק'קרי שהתפרסם בזכות תצלומה של הילדה האפגאנית והדוגמניות צולמו על רקע משכנות העוני של ריו דה-ז'אנרו (!).

* סטיב מק'קרי, מתוך לוח-השנה של פירלי, 2013

בשנים האחרונות ישנה פריחה מחודשת של לוחות שנה שנועדו לגיוס כספים למטרות שונות והם מוכרים באנגלית בשם Charity Calendar. הנה דוגמא ללוח כזה שנועד לגייס כסף באמצעות תצלומי רטרו של "נערות קטנוע איריות" (!)

* בריט אליטס, מתוך לו השנה "נערות קטנוע איריות", 2014

בשנים האחרונות פורח הז'אנר של ה- Charity Calendarהמבוססים על אותו רעיון: קבוצה של אנשים, עפ"ר חברי קבוצת ספורט, מחליטה להצטלם בעירום ולהפיק לוח שנה כדי לגייס כסף ולתמוך בפעילות שלהם. אני לא יודע מאיפה התחילה התופעה הזאת, זה כנראה היה בבריטניה שם היא גם נפוצה ביותר ונהפכה כבר מזמן לתופעה חברתית מדבקת.

* אירן מורגן, בנות קבוצת הרוגבי של אוניברסיטת ססקס, 2015* קבוצת החתירה של ווריק, בריטניה

התופעה התרחבה כל כך שבשנים האחרונות תצלומי העירום הקבוצתי ל- Charity Calendar נעשו להפקות מורכבות.


* קבוצת רוכבי אופני ההרים של אוניברסיטת שפילד, 2014

העיסוק שלי בז'אנר הזה החל דווקא מהתצלום של הצלם הרוסי מקס סאוקו החותם את הרשומה הזאת. התצלום הזה משך את תשומת ליבי בשילוב יוצא הדופן שמתקיים בו בין נושא טעון הלקוח מהאמנות היפה[1] עם קיטש מהוקצע שקשה לעמוד בפניו.

* מקס סאוקו, קימון ופרו או "החסד הרומי", 2012

[1] לדוגמאות של "החסד הרומי" באמנות, בעיקר במאה ה-17, ראו כאן.

226 views0 comments

Recent Posts

See All